Řetězy na kola - jak vybrat a jak ho čistit?

Řetězy na kola - jak vybrat a jak ho čistit?

Řetěz na kole - podle čeho vybrat, kdy správně měnit a jaká je jeho údržba? To vše se vám pokusíme v nadcházejícím článku vysvětlit a přiblížit. Ne nadarmo se říká: "Kdo maže, ten jede."

Řetěz na kolo je od počátku cyklistiky nejdůležitějším komponentem. Když se o něj nestaráte, dá vám to sežrat v podobě nepříjemných pisklavých zvuků. :) Případně při opožděné výměně vám sežere i zbytek všech ozubení, které na kole máte!

Jak vybrat správný řetěz na kolo

Řetěz si vybíráte podle počtu pastorků, které vzadu na kazetě máte. Dále pak výrobci řetězů nedoporučují kombinovat různé značky řetězů a kazet. Z praxe však víme, že na tento faktor můžeme řazení ovlivnit až u 12ti rychlostních sad, kde už jdou při řazení poznat i ty nejmenší niance.

 

Pak už záleží na jednotlivých preferencích cyklisty. Výrobců řetězů se nabízí několik. Shimano, Sram, Campagnolo, KMC, YBN a několik dalších. U levnějších řetězů počítejte s častější výměno, kdy váha řetězu taky nebude ideální. Dražší řetězy tedy víc vydrží, jsou lehké a díky lepší povrchové úpravě nemusíte ani tak často mazat! V tomto případě se nám nejvíce osvědčil, pro 12ti rychlostní sady, řetěz Sram XX1 Eagle gold, který vydrží až 3x déle než obyčejné levné řetězy a zanechává příjemně kluzký povrch, díky titan-nitrid povrchové úpravě.

 

řetěz sram xx1 eagle axs

 

Pro elektrokola se dělají řetězy speciální a to hlavně délkou. U většiny elektrokol je delší řetěz totiž nutností. Používají se řetězy s více než 120 články.

 

Údržba řetězu

Řetěz měníme před propadnutím měrky, poslední zub je hlášení o nutné výměně! Pak už může být pozdě a odnese to nejspíš bohužel i kazeta.
Do té doby je třeba řetěz pravidelně čistit a mazat. Nestačí pouze nanášet další a další vrstvy oleje na řetěz samotný. Díky nanášení oleje nachytáte bordel i z okolních vesnic a řetěz se tak neodlepí od zubů kazety.
Řetěz je zapotřebí pořádně vyčistit, vysušit a poté až namazat vhodným olejem! Dle podmínek ježdění (sucho/vlhko). Namazaný řetěz necháte pár minut odležet a přebytečný olej pak utřete do hadry. Díky tomuto postupu vám nebude řetěz vydávat nevděčné zvuky a chod řazení bude zase o kousek lepší a jízda komfortnější. :)

 

Kdo si netroufne na výměnu řetězu sám doma, tomu rádi pomůžeme a řetěz vyměníme na našem krámku v Ostravě. Doma totiž musíte mít jak nýtovačku řetězu, tak kleštičky na spojku. A kdo nemá, ten ať se k nám objedná!

 

Doufám, že vám byly naše rady k užitku a mějte se krásně a namazaně

Odeslat článek známému   Vytisknout